کد رهگیری ملک

در این ویدیو قصد داریم به بررسی موضوع کد رهگیری ملک بپردازیم. به طور کلی کد رهگیری ضمانتی است برای امنیت معاملات املاک. در گذشته معاملات خرید و فروش و یا اجاره ملک به شکل قولنامه های دست نویس و در بنگاه های املاک ثبت می‎ شد. ولی در جهت شفاف سازی اطلاعات مربوط به معاملات ملک و ایجاد آمار دقیق سطح قیمت املاک، از سال ۱۳۸۷ بخشنامه‎ ای صادر گردید تا تمامی معاملات و همچنین، نقل و انتقالات ملکی به شکل هوشمند در سامانه معاملات املاک ثبت گردد.

کد رهگیری ملک چیست؟

کد رهگیری ملک شماره ای است که در زمان انجام معاملات املاک یا حتی اجاره آن ها به واسطه سامانه اسناد و املاک کشور صادر می گردد. در سال های نه چندان دور در زمان خرید و فروش ملک یا اجاره آن نیازی به دریافت کد رهگیری وجود نداشت. به این ترتیب برای خرید یک ملک یا اجاره آن، طرفین با یکدیگر یک قرار داد یا به عبارتی قول نامه نوشته و معامله را به انجام می رساندند. این قول نامه در بعضی موارد در حضور مشاوران املاک نوشته می شد. گاهی نیز برای جلوگیری از پرداخت حق کمیسیون به بنگاه ها، این قرارداد به طور مستقیم میان خود فروشنده و خریدار یا مستأجر و صاحب خانه نوشته می شد. در نهایت اغلب این قراردادها بعد از مدت زمانی با مشکلاتی مواجه می شدند. حتی گاهی اوقات دیده می شد که در معامله ای کلاه برداری صورت گرفته است. ولی هم اکنون، کد رهگیری املاک تا حد بسیاری این مسائل و مشکلات را برطرف نموده است.

چرا باید کد رهگیری بگیریم؟

در معاملات همواره یکی از نگرانی ‌های اصلی طرفین معامله این است که مبادا از آن ها کلاه برداری شود. همان طور که می دانید یکی از رایج ‌ترین انواع کلاه برداری این است که فردی ملکی را به چند نفر ‌بفروشد. در اینجاست که کد رهگیری ملک به کمک طرفین معامله می آید؛ چرا که با دریافت آن به طرفین قرارداد اطمینان داده می شود که معامله ‌شان معتبر است و هیچ گونه مشکلی ندارد. بنابراین اگر قولنامه ‌ای کد رهگیری داشته باشد، فروشنده آن نمی ‌تواند ملک را به چند نفر بفروشد. چرا که بلافاصله بعد از صادر شدن کد رهگیری برای اولین معامله، کد پستی ملک فروخته شده در سامانه سراسری معاملات مسکن قفل می گردد و در شمار املاک به فروش رفته قرار می‌ گیرد. به علاوه، کد رهگیری ملک می ‌تواند شما را از میزان بدهی ملک به بانک‌ ها مطلع کند. همچنین، حتی میزان بدهی مالیاتی فروشنده ملک هم به وسیله سامانه ثبت معاملات ملکی قابل تشخیص است.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که دریافت این کد اجباری است. بنابراین در زمان انجام معامله خرید ملک یا انعقاد قرارداد اجاره، ضروری است که نسبت به ثبت معامله در سامانه سازمان اسناد و املاک کشور و دریافت کد رهگیری اقدام شود.


بیشتر بخوانید : خانه قولنامه ای بخیرم یا نه؟


چگونه کد رهگیری ملک بگیریم؟

برای دریافت کد رهگیری ملک باید از به وسیله مشاوران املاک اقدام کنید. به این ترتیب، مشاوران املاک باید وارد سامانه دریافت و استعلام کد رهگیری املاک که در حقیقت همان سامانه ثبت معاملات و املاک کشور یعنی سایت iranamlaak.ir است، شوند و پس از انجام عملیات مربوطه در این سامانه کد رهگیری ملک را در اختیار طرف قرارداد قرار دهند.

برای استعلام این کد میتونین از طریق سایت www.iranamlaak.ir اقدام کنید. و یا شماره ملی خودتون رو به همراه کد رهگیری به شماره (110203001 ) پیامک کنید تا اطلاعات معامله براتون ارسال بشه.

پیشنهاد برای شما

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه