تحویل کلید رو زود انجام نده

اگر قصد اجاره یا فروش ملکی را دارید، آیا می دانید در صورت درخواست مستاجر یا خریدار برای تحویل کلید، چه کاری درست است؟ شاید برای هرکسی که قصد اجاره یا فروش ملک خود را دارد این اتفاق بیفتد که طرف مقابل قرارداد از او بخواهد برای انجام کارهای پیش از اسباب کشی (مانند تمیز کاری، بردن وسایل یا اندازه گیری ها) خانه را زودتر از موعد مقرر تحویل بدهد، در این شرایط بهترین کار چیست؟ آیا تحویل کلید پیش از تاریخ شروع اجاره نامه کار درستی است؟

در این موقعیت ها باید توجه داشته باشید که در صورت تحویل کلید پیش از موعد مقرر، مسئولیت هر اتفاقی که در ملک می افتد، برعهده شما است؛ زیرا از نظر حقوقی شما هنوز مالک کامل آن هستید. در نتیجه، اگر می خواهید کلید را زودتر تحویل دهید باید در قرارداد اجاره، تاریخ دقیق آن قید شود.

قوانین تحویل کلید

هر معامله ای در جهت فروش یا اجاره ملک، دارای قوانین معین و مشخصی است که برای هر دو طرف قرار داد حقوق و حدودی را مشخص می کند. بر اساس این قوانین، تا زمانی که ملک به مستاجر یا خریدار تحویل داده نشود، قرارداد کامل ‌شده به حساب نمی آید. همچنین در قرارداد، خسارتی برای تاخیر در تحویل ملک در زمان مقرر به ثبت می‌ رسد.

در زمان فروش ملک خود، تا موقعی که ۸۵ الی 90 درصد از کل ثمن معامله را دریافت نکرده اید، آن را به هر دلیلی تخلیه نکنید و در اختیار خریدار قرار ندهید. باید توجه کنید که صرفا تخلیه هم کار اشتباهی است؛ زیرا احتمال دارد که خریدار به صورت شبانه با شکستن قفل در و آوردن وسایل خود و با در اختیار داشتن مبایعه نامه، ادعا کند که ملک را از فروشنده تحویل گرفته است.

توصیه می شود جهت اطمینان خاطر بیش تر، هنگام تحویل ملک چه برای اجاره و چه فروش، شخص دیگری به عنوان شخص ثالث نیز به جز طرفین قرارداد حضور داشته باشد تا تحویل ملک را به همراه یک صورت جلسه، در دو نسخه امضا و تایید کند؛ این فرد می‌تواند حتی مشاوراملاک نیز باشد.

ثبت اطلاعات در صورت‌جلسه تحویل ملک

پس از توافق طرفین و عقد قرارداد اجاره یا فروش، مالک ملزم است که ملک معامله شده را در تاریخ قید ‌شده در قرارداد و براساس شرایط عنوان شده در آن، به مستاجر یا خریدار تحویل بدهد؛ نه زودتر نه دیرتر. این قرارداد شامل موارد و قوانین ریز و درشت فراوانی است که در زمان تحویل ملک باید به تمامی آن‌ها دقت شود؛ چرا که عدم توجه به هر یک از این نکات، ممکن است مشکلاتی را برای دو طرف ایجاد کند.

توصیه ما به شما این است که همه امکانات ملک از جمله شیرآلات، سیستم سرمایشی و گرمایشی، تاسیسات برق، گاز، کابینت و هر مورد دیگری که به عنوان تجهیزات به حساب می آید را در صورت ‌جلسه قید کرده و طرفین آن را امضا کنند.

پیشنهاد برای شما

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه