Preloader images
A1amlak.com | چند لحظه صبر نمایید

سرمایه گذاری در بازار مسکن
سرمایه گذاری، دغدغه‌ای که باید جدی گرفت

مسأله‌ی سرمایه گذاری همیشه یکی از دغدغه‌های تمام جوامع بوده و مردم برای حفظ و افزایش ارزش دارایی‌های خود به دنبال بهترین گزینه هستند. رابرت کیوساکی در کتاب بمب اقتصاد می‌گوید: «کسانی که پول خود را پس‌انداز می‌کنند، بازنده‌ترین افراد هستند زیرا نمی‌دانند که می‌توانند با سرمایه گذاری مناسب، سرمایه‌ی خود را چندین برابر کنند».

بازارهای محبوب برای سرمایه گذاری از جامعه‌ای به جامعه‌ی دیگر متفاوت است. در بسیاری از کشورها، بازار بورس بهترین و مطمئن‌ترین مأمن برای سرمایه‌های خرد و کلان است. در این کشورها افراد جامعه اعم از سرمایه‌داران بزرگ و مردم عادی با خرید سبدی از سهام شرکت‌های موجود در بورس، ضمن تلاش برای افزایش ارزش دارایی‌های خود، به رونق اقتصاد جامعه هم کمک می‌کنند.

در بعضی از جوامع مثل کشور ما، به دلیل تورم بالا، نوسانات متعدد قیمت‌ها و عدم ثبات در وضعیت اقتصادی، بازارهای رقیب بورس هم طرفداران زیادی دارند و کم نیستند کسانی که ترجیح می‌دهند سرمایه‌ای را که با زحمت جمع‌آوری کرده‌اند، در بازار مسکن، طلا، ارز یا حتی خودرو سرمایه گذاری کنند. سرمایه‌گذاران خرد و کلان هر یک با توجه به اطلاعاتی که از بازارهای مختلف جمع‌آوری می‌کنند و تجربیات خود و اطرافیانشان، یکی از این بازارها را به عنوان محل اصلی سرمایه گذاری انتخاب کرده و عمده‌ی سرمایه خود را گاه به امید سودآوری بیشتر و گاه از ترس کاهش ارزش آن، در بازار مذکور سرمایه گذاری می‌کنند.

سرمایه گذاری در بازار مسکن
مزایا و معایب بازار مسکن برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بازار مسکن یکی از مدل‌های پذیرفته شده‌ی سرمایه گذاری در جامعه‌ی ما است و اغراق نیست اگر بگوییم در ادبیات کهن ایران بیشترین حجم ضرب‌المثل و حکایت در مورد سرمایه گذاری، در مورد بازار مسکن است. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب بازار مسکن برای سرمایه گذاری را شفاف و بدون جهت‌گیری بررسی کنیم و ویژگی‌های کلیدی این بازار را با بازارهای رقیب مقایسه کنیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن

قیمت‌ها در بازار مسکن در ده سال گذشته جهش شگفت‌انگیزی داشته به طوری که متوسط قیمت آپارتمان درتهران در طول این مدت بیش از 20 برابر شده است. دلایل این افزایش قیمت را می‌توان در افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ دلار و سیاست‌های غلط اقتصادی دولت‌ جستجو کرد.

کافی است نگاهی به دور و بر خود بیاندازیم تا در میان دوستان و آشنایانمان، افرادی را پیدا کنیم که در طول این ده سال به دلیل سرمایه گذاری صحیح در بازار مسکن، جهشی در وضعیت اقتصادی‌شان ایجاد شده یا کسانی را ببینیم که به خرید ملک بی‌توجه بوده‌اند و با افزایش لجام‌گسیخته‌ی قیمتها در بازار مسکن، تاوان این بی‌توجهی را به بدترین شکل داده‌اند.

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن را می‌توان به این صورت برشمرد:

1- آستانه‌ی سودآوری قابل قبول و ریسک پایین

با یک بررسی ساده در میان اطرافیان خود متوجه خواهید شد که تعداد افرادی که از فروش ملک ضرر کرده‌ و پشیمان هستند بسیار بیشتر از افرادی است که از خرید آن احساس پشیمانی می‌کنند. بازار مسکن همواره یک سود قابل قبول را به سرمایه گذاران خود بازگردانده و هر چند سال یک بار هم با جهشی ناگهانی، سود سرمایه گذاران را به طرز شکفت‌آوری افزایش داده است.

در بازار مسکن برخلاف برخی بازارهای دیگر مانند خودرو و ارز، وضع شدن یک قانون جدید، صدور دستور ناگهانی از مراجع قدرت یا یک رویداد تحول سیاسی نمی‌تواند ریزش قیمت‌ها را به وجود آورد و معمولاً سرمایه‌گذاران می‌توانند نسبت به وجود یک رشد معقول و قابل قبول در سرمایه گذاری خود مطمئن باشند. بنابراین با وارد کردن سرمایه‌ی خود به بازار مسکن و البته یک خرید هوشمندانه و مطالعه شده، می‌توانید مطمدن باشید که در میان مدت و درازمدت، پشیمان نشده و سود قابل قبولی نصیب شما خواهد شد.

2- نگهداری راحت و کم‌دردسر

سرمایه‌ای که با تبدیل شدن به آپارتمان یا زمین وارد بازار مسکن می‌‌شود، خیال سرمایه گذار را تا حدود زیادی بابت نگهداری از آن راحت می‌کند. ملک مانند خودرو، طلا و ارز، قابل حمل نیست و امکان سرقت آن وجود ندارد. اگر سرمایه‌ی خود را به آپارتمان تبدیل کنید، با یک بیمه‌ی ارزان قیمت و البته نگهداری و تعمیرات ضروری در صورت لزوم، تا سال‌ها خیالتان از ایمن بودن سرمایه‌ی خود راحت است و برخلاف سایر بازارها، لازم نیست نگران سرقت و گم شدن دارایی خود باشید. از این رو بدون اغراق می‌توان گفت بازار مسکن، مرغوب‌ترین بازار سرمایه گذاری از نظر راحتی نگهداری و اطمینان از بروز مشکلات احتمالی است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد با خرید ملک ولو در حد یک آپارتمان کوچک، بخشی از دارایی خود را به اصطلاح «قفل» می‌کنند و آن را به عنوان سرمایه‌ای مطمئن برای روز مبادا ذخیره می‌کنند.

3- اعتبار بالا

از قدیم‌الایام داشتن ملک و املاک، مایه‌ی افتخار و اعتبار بوده و یکی از وجوه متمایز افراد متمول، در اختیار داشتن املاک بوده است. امروزه هم بازار مسکن ابزاری برای ایجاد اعتبار در میان اقشار مختلف شناخته می‌شود. ملک، پشتوانه‌ی خوبی برای کسب وام‌های مختلف بوده و به عنوان وثیقه‌ی بانکی یا قضایی پذیرفته می‎شود. وجه اعتباربخشی ملک در مقایسه با سایر انواع سرمایه‌ها که بعضاً نامعلوم و نامشخص هستند، بسیار متمایز است و برای خود فرد و دیگرانی که با او داد و ستد می‌کنند، اطمینان‌بخش و اعتبارآفرین است.

4- امکان استفاده از تسهیلات و سرمایه‌های پنهان

در هیچ بازار دیگری به اندازه بازار مسکن امکان استفاده از تسهیلات برای خرید وجود ندارد. اگرچه مبلغ این تسهیلات در شهری مانند تهران، درصد کمی از قیمت نهایی ملک را پوشش می‌دهد ولی همین مبلغ هم به شما در افزایش دارایی‌تان کمک می‌کند و کیست که نداند با وجود سود نسبتاً بالایی که بانک‌ها برای تسهیلات مسکن طلب می‌کنند، بعد از یکی دو سال، تورم باعث می‌شود سودی که به بانک پرداخت می‌کنید بی‌اثر شود.

علاوه بر این، اگر خودتان قصد سکونت در آپارتمان خریداری شده را نداشته باشید با رهن دادن آن می‌توانید بخش قابل توجهی از سرمایه‌ی اولیه برای خرید آن آپارتمان را توسط یک شخص ثالث تامین کنید که این ویژگی هم یکی از مزایای پنهان و منحصر به فرد سرمایه گذاری در بازار مسکن است.

سرمایه گذاری در بازار مسکن
معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن

قول دادیم که سرمایه گذاری در بازار مسکن را بدون غرض‌ورزی و منصفانه بررسی کنیم و به همین دلیل، معایب وارد کردن سرمایه به این بازار را هم ذکر خواهیم کرد.

1- سرعت نقدشوندگی پایین‌تر از سایر بازارها

اگر سرمایه‌ی خود را به ارز، طلا یا سهام تبدیل کرده باشید و همین امروز به هر دلیل تصمیم بگیرید آن را نقد کنید، احتمالا با کمترین مشکل موفق به انجام این کار خواهید شد. در مورد بازار خودرو شاید این کار کمی بیشتر طول بکشد ولی در بازار مسکن، سرعت نقدشوندگی کمتر از سایر بازارها است. بسته به وضعیت رکود یا رونق در بازار مسکن گاهی ممکن است برای فروش آپارتمان خود مجبور باشید یک یا حتی دو ماه صبر کنید؛ به همین دلیل اگر سرعت نقدشوندگی سرمایه برای شما مهم است، شاید بهتر باشد بازارهای دیگری غیر از بازار مسکن را انتخاب کنید.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که صرف نظر از وضعیت رونق یا رکورد بازار، همواره حجم قابل توجهی از تقاضای واقعی در بازار مسکن وجود دارد؛ زوج‌های جوانی که می‌خواهند اولین آپارتمان خود را خریداری کنند، کسانی که قصد تبدیل به احسن کردن خانه‌ی فعلی خود را دارند و افرادی که در پی تهاتر آپارتمان خود با زمین یا آپارتمان دیگری هستند، مشتریان بالقوه و همیشگی بازار مسکن به حساب می‌آیند که می‌توانند اطمینان‌بخش شما در مورد نقدشوندگی سرمایه‌ی ملکی‌تان باشند. البته توجه به این توصیه‌ی کارشناسان مسکن به سرمایه‌گذاران هم می‌تواند برای شما مفید باشد: «برای آنکه در مواقع لزوم بتوانید آپارتمان خود را سریع‌تر بفروشید، هنگام خرید سعی کنید یک آپارتمان کامل و بی‌نقص را در یکی از بهترین مناطق محله‌ی مورد نظرتان خریداری کنید تا در زمان عرضه به بازار، آپارتمان شما اصطلاحاً «نقل بازار» و «خوش فروش» باشد و برای فروش آن مشکلی نداشته باشید».

2- نرخ سودآوری کمتر در قیاس با ارز و طلا

اگر اهل آمار و ارقام باشید با یک جستجوی ساده‌ی اینترنتی می‌توانید روند افزایش قیمت بازارهای مسکن، ارز و طلا را در دهه‌های گذشته با هم مقایسه کنید. آمارها نشان می‌دهند که مثلا در 20 سال گذشته، ارز و طلا در مقایسه با مسکن افزایش قیمت بیشتری داشته‌اند و به این ترتیب اگر سرمایه‌ی مشخصی را در بیست سال پیش به ارز یا طلا تبدیل می‌کردید، سود شما بیشتر از خرید یک قطعه زمین یا یک دستگاه آپارتمان بوده است. البته کارشناسان مالی در مورد سرمایه گذاری‌های بلندمدت روی لزوم توجه به تِرِندها (Trends) تاکید دارند. به اعتقاد این کارشناسان صرفاً نباید به متوسط افزایش قیمت در یک بازار خاص توجه کرد و گاه خرید و فروش در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، سود چشمگیری را نصیب فرد خواهد کرد؛ مثلاً گاهی خرید یک قطعه زمین یا آپارتمان در منطقه‌ای رو به رشد یا با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار، بعد از یک سال سودی چندین برابر افزایش قیمت ارز و طلا در همان بازه‌ی زمانی را به فرد باز می‌گرداند.

سرمایه گذاری در بازار مسکن
سخن نهایی

بازار مسکن یکی از بازارهای معتبر و امتحان پس داده برای سرمایه گذاری است و همیشه و در زمان رکود یا رونق اقتصادی، یکی از انتخاب‌های افراد برای سرمایه گذاری و افزایش دارایی‌هایشان محسوب می‌شده است. یکی از خاطرات مشترک اکثر پدربزرگان ما این است که سالها پیش زمینی را در گوشه‌ای دورافتاده در اختیار داشتند و آن را خیلی ارزان فروختند یا امکان خرید زمینی را به قیمت ناچیز داشتند ولی سرمایه‌ی خود را جای دیگری صرف کردند و حال افسوس می‌خورند که اگر آن زمین در تملک آنها بود، چه سرمایه‌ی هنگفتی را در اختیار ‌داشتند.

بازار مسکن با تمام مزایا و معایب خود، امکانی را در اختیار سرمایه‌داران قرار می‌دهد تا دارایی خود را متناسب با افزایش تورم، حفظ کرده و گسترش دهند. در این بازار هم مانند هر بازار دیگری، «خرید هوشمندانه» شرط مهم و اساسی برای سرمایه گذاری موفق است. اگر تصمیم دارید سرمایه‌ی خود را وارد بازار مسکن کنید، بهتر است درباره‌ی منطقه‌ی مورد نظر مطالعه کنید، مناطق مرغوب و ضعیف آن را بشناسید، اطلاعات خود را در مورد ویژگی‌های فنی ساختمان مربوطه تکمیل کنید و حتماً با کارشناسان مطلع و امین در زمینه‌ی خرید ملک در آن منطقه مشورت کنید تا با یک انتخاب درست، سرمایه گذاری مطمئنی را در بازار مسکن انجام دهید.
نکات حقوقی مربوط به خرید ملک
راهنمای خرید خانه‌ی مناسب
آشنایی با محله پاسداران
آشنایی با محله‌ی دروس
نقشه پاسداران

بروزرسانی : ۲۱:۲۹ ۱۳۹۹/۰۱/۰۹

گروه مشاورین املاک ایوان توسط جمعی از مشاورین املاک مجرب و معتبر منطقه پاسداران راه‌اندازی شده و هدف اصلی خود را ارائه‌ی خدماتی صادقانه و بر مبنای احترام به حقوق مشتریان قرار داده است. ما در این مجموعه به دنبال آن هستیم تا مشاوره‌های تخصصی را در مورد خرید، فروش و اجاره‌ی املاک در اختیار مشتریان قرار دهیم و با رعایت اصل انصاف، مراجعین خود را در راه رسیدن به اهداف خود همراهی کنیم. خرید ملک آپارتمان در پاسداران را از ما بخواهید

© Armani. All rights reserved. Terms of use and Privacy Policy