Preloader images
A1amlak.com | چند لحظه صبر نمایید

پیش خرید آپارتمان در پاسداران
نکات مهم در زمان پیش خرید آپارتمان

در صورتی که بودجه‌ی کافی را برای خرید آپارتمان در اختیار ندارید و ترجیح می‌دهید وجه لازم برای خرید خود را به تدریج و در طول زمان بپردازید، پیش خرید آپارتمان یک گزینه‌ی ایده‌آل خواهد بود.

بسیاری از سازندگان در مراحل تکمیل ساختمان خود و برای تامین هزینه‌های ساخت، یک یا چند واحد از آپارتمان‌هایشان را با قیمتی مناسب‌تر از قیمت بازار به فروش می‌رسانند و مبلغ آن را هم در چند قسط و معمولاً مطابق با پیشرفت پروژه دریافت می‌کنند. این مساله، فرصت مناسبی را برای خریداران به وجود می‌آورد تا با صرف هزینه‌ای کمتر و آن هم به صورت تدریجی، صاحب یک دستگاه آپارتمان شوند.

مزایای پیش خرید آپارتمان

پیش خرید آپارتمان یکی از انواع قراردادهای رایج فروش در کار املاک است و همواره میانبر مناسبی را برای بسیاری از افراد ایجاد کرده تا به خانه‌ی دلخواه خود برسند. یک راه متداول برای سرمایه گذاری در بازار مسکن که خیلی از سرمایه گذاران خرد با آن به سودهای چشم‌گیر رسیده‌اند، پیش خرید آپارتمان در زمان و از فرد مناسب است. کم نیستند افرادی که با سرمایه‌ی اندکی (کمتر از مقدار لازم برای خرید یک آپارتمان آماده) وارد بازار می‌شوند، یک پیش خرید انجام می‌دهند، در طول زمان ساخت، اقساط خود را پرداخت می‌کنند و بعد از تحویل گرفتن آپارتمان مورد نظر، آن را فروخته و مجدداً یک پیش خرید دیگر انجام می‌دهند ولی این بار دو آپارتمان را پیش خرید می‌کنند. به این ترتیب در یک بازه‌ی زمانی حدوداً 5 ساله و با آورده‌ی اولیه‌ی نه چندان بالایی، صاحب چندین دستگاه آپارتمان می‌شوند.

اگر هوشمندانه عمل کنید، پروژه درست و سازنده‌ی مناسبی را انتخاب کنید، مشاوره‌ی صحیح بگیرید و در زمان مناسب وارد بازار شوید، سود حاصل از پیش خرید با هیچ یک از انواع معاملات مرسوم در کار املاک و حتی بازارهای دیگر قابل مقایسه نیست.

به طور کلی مزایای پیش خرید آپارتمان را می‌توان به این صورت برشمرد:

1-    خرید آپارتمان با 10 تا 30 درصد کمتر از قیمت یک آپارتمان آماده‌ی نوساز

2-    پرداخت وجه در چند قسط و مطابق با پیشرفت پروژه

3-    مشاهده‌ی زیرساخت و متریال مورد استفاده در اسکلت و سفت‌کاری ساختمان (امری که در زمان خرید آپارتمان آماده، ممکن نیست)

4-    در صورت  تمایل، توافق با سازنده برای تغییر جزئیات واحد خریداری شده توسط شما مطابق با سلیقه خودتان (تغییرات جزئی نقشه، رنگ یا کاغذ دیواری، کابینت‌ها، کاشی و شیرآلات و...)

آرماتوربندی ساختمان
پیش خرید آپارتمان، ملاحظات و مخاطرات

زمانی که برای خرید یک آپارتمان آماده اقدام می‌کنید، کار چندان دشواری پیش روی شما نیست. کافیست چند روز وقت گذاشته و در منطقه‌ی مورد نظرتان، واحدهای موجود را بررسی کنید، واحد مطابق با سلیقه و بودجه‌ی خود را انتخاب کنید، اسناد مالکیت آن را بررسی کرده و اقدام به خرید کنید. اما در مورد پیش خرید، کار کمی پیچیده‌تر است. پیش خرید آپارتمان می‌تواند فرایندی پرریسک باشد که البته اگر قواعد آن را رعایت کنید، به اقدامی سودآور و تجربه‌ای شیرین تبدیل خواهد شد.

یکی از خطرات متداول و شناخته شده در پیش خرید آپارتمان، فروختن یک واحد به چند نفر توسط سازنده است. بخشی از پرونده‌های قضایی مربوط به خرید و فروش املاک در محاکم قضایی به مساله پیش فروش آپارتمان مربوط می‌شود و بسیاری از این پرونده‌ها مربوط به فروش یک آپارتمان به چندین نفر توسط سازندگان است. بنابراین بسیار مهم است که از چه کسی خرید می‌کنید. در ادامه‌ی این مقاله، راهکارهایی را برای اطمینان از پیش خرید گوشزد خواهیم کرد.

مسأله‌ی دیگری که از آفت‌های پیش خرید آپارتمان است، تحویل دیرتر از موعد واحد یا تحویل آن با متریال یا کیفیت ساختی مغایر موارد توافق شده‌ی اولیه است. در اینجا هم می‌توان با اقداماتی پیشگیرانه، مانع بروز چنین مشکلاتی شد یا راهکارهای قانونی برای جبران خسارات ناشی از چنین مواردی را پیش بینی کرد.

به خاطر داشته باشید که در زمان پیش خرید آپارتمان، درواقع در حال خرید متاعی هستید که هنوز به طور کامل وجود ندارد؛ بنابراین وجود برخی پیچیدگی‌ها در این فرایند طبیعی است و لازم است اقدامات پیش‌گیرانه‌ای را در زمان عقد قرارداد انجام دهید که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت. به طور کلی معایب و مخاطرات پیش خرید آپارتمان به این صورت است:

1-    کلاهبرداری سازنده و فروش یک آپارتمان به چند نفر

2-    تأخیر در تحویل آپارتمان

3-    تحویل واحد با متریال و کیفیتی متفاوت با توافق‌های اولیه

پیش خرید آپارتمان در پاسداران
نکات مهم در زمان پیش خرید آپارتمان

اگر قصد دارید آپارتمان مورد نظر خود را پیش خرید کنید و از مزایای متعدد این نوع خرید بهره‌مند شوید، برای پپیشگیری از مخاطراتی که در بالا به آنها اشاره شد باید یک سری نکات و قواعد را مورد توجه قرار دهید. مهم‌ترین نکات مورد نیاز در زمان پیش خرید آپارتمان به این صورت است:

1-    از یک مشاور امین و کاربلد کمک بگیرید. مشاورین املاک با توجه به شناختی که در مورد سازندگان و مالکان منطقه‌ی خود دارند، منابع اطلاعاتی مهمی برای معرفی پروژه‌های معتبر و سازندگان خوشنام هستند. بسیاری از مشاوران حرفه‌ای و مجرب، اصطلاحاً تمامی رگ و ریشه‌ی پروژه را از مالکان و سازندگان تا قرارداد مشارکت احتمالی بین مالک و سارنده و واحدهای فروخته شده در آن پروژه می‌دانند و این اطلاعات می‌تواند قوت قلب و نقطه‌ی اتکای محکمی برای خرید از آن پروژه باشد.

2-    مستندات مربوط به زمین شامل سند و مدارک هویتی مالک را بررسی کنید. چنانچه آپارتمانی که پیش خرید می‌کنید متعلق به یک پروژه‌ی مشارکت در ساخت است، قرارداد مشارکت آن را هم از فروشنده بخواهید و به دقت جزئیات آن را بررسی کنید. فراموش نکنید که شما به عنوان خریدار حق دارید از تمام کم و کیف توافق شده در مورد پروژه‌ای که قرار است در آن خرید انجام دهید، مطلع شوید. پیشنهاد می‌کنیم اگر در یک پروژه‌ی مشارکت در ساخت از سازنده واحدی را پیش خرید می‌کنید، از مالک یا مالکین هم بخواهید جهت اطمینان و به عنوان شاهد، قرارداد شما را امضا کنند تا خیالتان از بابت اصالت معامله‌ای که انجام می‌دهید راحت‌تر شود.

3-    مشخصات کامل واحد پیش خرید شده را در قرارداد ذکر کنید. لازم است مواردی مانند متراژ، طبقه و جهت آپارتمان، تعداد و محل استقرار پارکینگ‌ها و انباری‌ها، انشعابات آب و برق و گاز و تلفن، متریال مورد استفاده در واحد، نوع کابینت و شیرآلات، جنس کف، سیستم سرمایش و گرمایش، آیفون و... را در قرارداد درج کنید.

معمولاً متراژ را به صورت تقریبی عنوان می‌کنند و در قرارداد ذکر می‌شود که اگر در زمان تنظیم سند و بر اساس محاسبه‌ی اداره‌ی ثبت، متراژ کمتر یا بیشتر بود، مبلغ اضافی بر اساس معیار قیمت زمان عقد قرارداد، به طرف ذینفع پرداخت خواهد شد.

4-    پیشنهاد می‌شود اقساط مربوط به پیش خرید آپارتمان را به پیشرفت پروژه منوط کنید و مثلاً توافق کنید که بخشی از ثمن معامله در پایان تکمیل سقف طبقه‌ی آخر، بخشی در پایان مرحله‌ی سفت‌کاری و بخش دیگر در زمان پایان نازک‌کاری پرداخت شود. این امر، یکی از ضمانت‌های اجرایی کاربردی و مؤثر در قراردادهای پیش خرید به شمار می‌رود.

5-    در بندی از قرارداد پیش خرید که زمان تحویل نهایی پروژه مشخص شده است، وجهی را به عنوان جریمه‌ی روزانه‌ی دیرکرد تحویل پروژه تعیین کنید. این مورد هم ضمانت اجرایی دیگری برای حصول اطمینان از اجرای دقیق تعهدات توسط سازنده است.

6-    بخشی از ثمن معامله را برای زمان آماده شدن سند نگه دارید. پیشنهاد می‌شود حدود10 تا 15درصد بهای آپارتمان در زمان تنظیم سند در دفترخانه‌ی رسمی پرداخت شود. این مورد نیز یکی دیگر از ضمانت‌های اجرایی مهم قراردادهای پیش خرید آپارتمان است تا ضمن کاهش مخاطرات این نوع قراردادها، خیال خریدار را بابت انجام به موقع تعهدات فروشنده راحت کند.

سخن پایانی

پیش خرید آپارتمان از آن دست اقداماتی است که اگر با اطلاعات درست و به شکل صحیح انجام شود، سکوی پرتاب فوق‌العاده‌ای برای افراد دارای سرمایه‌های خرد خواهد بود و آنها را با تحمل کمترین فشار مالی، به سود قابل توجهی خواهد رساند.

برای آن که شما هم تجربه‌ی خوشایندی را که بسیاری از افراد از پیش خرید آپارتمان داشته‌اند تجربه کنید، لازم است هوشیار و بادقت عمل کنید. خرید از پروژه‌ی مناسب، سازنده‌ی معتبر، بررسی دقیق اسناد ملک و عقد یک قرارداد محکم و دارای ضمانت‌های اجرایی متعدد، نگرانی‌های شما را در مورد این نوع معامله برطرف خواهد کرد.

بسیاری از مشتریان همیشگی و ثابت ما در مشاورین املاک ایوان، صرفاً روی پروژه‌های پیش خرید سرمایه‌گذاری می‌کنند و با خرید در زمان مناسب و از پروژه‌ی مناسب، سودی به مراتب بیشتر از خرید یک آپارتمان آماده و حتی چندین برابر بازارهای مالی مشابه را در زمانی کوتاه به دست می‌آورند. اگر شما هم به پیش خرید آپارتمان علاقه‌مند هستید، با ما تماس بگیرید. پیشنهادهای جالبی برای شما داریم.

ارتباط با ما

درباره املاک ایوان

بروزرسانی : ۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶

گروه مشاورین املاک ایوان توسط جمعی از مشاورین املاک مجرب و معتبر منطقه پاسداران راه‌اندازی شده و هدف اصلی خود را ارائه‌ی خدماتی صادقانه و بر مبنای احترام به حقوق مشتریان قرار داده است. ما در این مجموعه به دنبال آن هستیم تا مشاوره‌های تخصصی را در مورد خرید، فروش و اجاره‌ی املاک در اختیار مشتریان قرار دهیم و با رعایت اصل انصاف، مراجعین خود را در راه رسیدن به اهداف خود همراهی کنیم. خرید ملک آپارتمان در پاسداران را از ما بخواهید

© Armani. All rights reserved. Terms of use and Privacy Policy